فلکه هرزگرد آسانسور - فلکه سوم آسانسورفلکه هرزگرد آسانسور - فلکه سوم آسانسور


در نصب آسانسور ، فلکه هرزگرد یکی از اساسی ترین قطعات آسانسور برای نصب آسانسور کششی می باشد و همچنین یکی از بخشهای اساسی در سیستم تعلیق آسانسور نیز فلکه هرزگرد می باشد. فلکه هرزگرد آسانسور یا فلکه کششی در واقع فلکه یا قرقره ای می باشد که برای انتقال قدرت موتور آسانسور و حرکت به سیم بکسل به کار می رود و در واقع این فلکه بعنوان یک قرقره در سیستم تعلیق کابین آسانسور نقش مهمی در حرکت کابین آسانسور در چاه آسانسور دارد.

 

 

فلکه هرزگرد آسانسور


در کلاس آموزش نصب آسانسور ، نصب فلکه هرزگرد بصورت عملی آموزش داده می شود. در نصب فلکه هرزگرد آسانسور باید به مواردی توجه نمود از جمله اینکه باید اندازه فلکه هرزگرد را در نظر داشت زیرا می توان از فلکه موتور گیربکس آسانسور برای اتصال سیم بکسل به مرکز کابین و مرکز وزنه تعادل استفاده نمود که در این صورت بایستی از فلکه بسیار بزرگی که روی گیربکس نصب می شود استفاده کرد که این امر فضای زیادی را گرفته و جالب نیست بنابراین معمولا از دو فلکه کوچکتر استفاده میگردد که یکی برای موتور گیربکس آسانسور و دیگری بعنوان فلکه هرزگرد استفاده می گردد که بدین ترتیب بهترین حالت برای کابین آسانسور و وزنه تعادل بصورتی کاملا متعادل فراهم میگردد.

نکته بعدی در نصب فلکه هرزگرد محل نصب فلکه هرزگرد می باشد زیرا باید بصورتی باشد که نیروی کششی مفید توسط فلکه موتور گیربکس ایجاد گردد که این موارد در کلاس آموزش آسانسور شرکت اموزش داده می شود.
نکته مهم دیگر در مورد فلکه هرزگرد آسانسور این است که در فلکه هرزگرد شیارهای فلکه نقش کششی ندارند بلکه فقط برای هدایت سیم بکسل ها هستند و در واقع نیروی کششی که بوسیله فلکه موتور آسانسور ایجاد می شود متناسب با کاهش یا افزایش زاویه پیچش سیم بکسل ها بدور فلکه گیربکس ، کاهش یا افزایش می یابد بنابراین از این مطالب می توان نتیجه گرفت که استفاده از فلکه هرز گرد، نیروی کششی سیم بکسل به دور فلکه گیربکس را کاهش می دهد و باعث تسهیل در حرکت دادن کابین می شود و این یکی از اساسیترین اصول مورد استفاده در طراحی و نقشه کشی آسانسور و سیستم تعلیق آسانسور است.
همچنین نحوه تنظیم زاویه آلفا نیز در نصب فلکه هرزگرد بسیار حائز اهمیت است که در ادامه به این امر می پردازیم.

 

زاویه آلفا در نصب فلکه هرزگرد

همانطور که در بخش محاسبه زاویه آلفا نیز بیان شده است یکی از مهمترین زاویه هایی که در محاسبات نصب آسانسور باید بطور دقیق محاسبه گردد زاویه آلفا یا زاویه پیچش سیم بکسل ها (Angel of warp) می باشد. زیرا اگر در نصب فلکه موتور آسانسور و فلکه هرزگرد ، زاویه آلفا مناسبی بین این فلکه ها درنظر گرفته نشود این مسئله باعث سر خوردگی سیم بکسل های آسانسور و لقی کابین و حرکت نامتعادل کابین آسانسور شده و همچنین باعث کاهش عمر سیم بکسل های فولادی آسانسور نیز می شود که این امر امنیت آسانسور را نیز به خطر می اندازد و هزینه تعمیرات و سرویسکاری آسانسور را بالا می برد.
توجه نمایید که حداقل زاویه آلفا 150 درجه و حداکثر آن 180 درجه است و همچنین دقت کنید که فلکه هرز گرد هم راستا و هم جهت فلکه موتور گیربکس آسانسور باشد.

 

 

 

نحوه نصب فلکه هرزگرد

 

در نصب فلکه هرزگرد آسانسور باید یک سری نکات مورد توجه باشد تا نصب آسانسور و حرکت آسانسور با مشکل مواجه نگردد. موارد به شرح زیر است:

 • نصب فلکه هرزگرد باید کاملا مطابق با استاندارد ملی نصب آسانسور باشد
 • طراحی فلکه هرزگرد باید متناسب با بار اسمی آسانسور و سرعت آسانسور و همچنین متناسب با قطر فلکه موتور آسانسور باشد
 • فلکه هرزگرد باید در برابر تنش های خمشی و پیچشی بسیار مقاوم باشد تا عملکرد آسانسور ایمنی کاملی داشته باشد
 • زاویه آلفا بین فلکه هرزگرد و فلکه گیربکس موتور آسانسور باید بصورت دقیق محاسبه و رعایت گردد
 • حتما بلبرینگ فلکه هرزگرد باید در محل خود کاملا مهار شود و هیچ لقی نداشته باشد
 • حتما وجود ترک و ناصافی در خود فلکه هرزگرد را بررسی کنید زیرا ممکن است در فرایند ماشینکاری معیوب یا ترک خورده شده باشد
 • فلکه هرزگرد باید بصورتی نصب شود که هیچ لقی یا لنگی نداشته باشد
 • باید حتما شیار های فلکه هرزگرد آسانسور بزرگتر از قطر سیم بکسل باشد تا استهلاک سیم بکسل ها کم شود
 • پس از فیکس کردن فلکه هرزگرد در داخل شفت آن و سپس قرار دادن آن بر روی یک تکیه گاه دقت کنید که هیچ لنگی یا لقی نداشته باشد
 • حتما دقت کنید که در نصب فلکه ، محور بلبرینگ آن با محور فلکه هرزگرد کاملا همراستا باشد
 • بعد از نصب فلکه هرزگرد حتما یاتاقان های آن را روانکاری نمایید تا بهتر کار کند
 • حتما صافکاری و پرداختکاری شفت فلکه را بررسی کنید زیرا اگر مشکلی در شفت وجود داشته باشد باعث خرابی بلبرینگ و خوردگی شفت می گردد