چاهک Pit آسانسور چطور باید ساخته شودچاهک Pit آسانسور


در قسمت های قبل در مورد چاه آسانسور توضیحات لازم داده شد و همانطور که بیان شد چاه آسانسور فضایی است که بصورت یک تونل عمودی از پائین ترین سطح ساختمان تا سطح بام آخرین طبقه ساختمان و تا اتاقی در بالای ساختمان بنام موتور خانه ادامه دارد. البته اندازه عرض و ارتفاع این فضا باید بر اساس نوع آسانسور و قطعات جانبی آسانسور مشخص گردد که این موارد در نقشه کشی آسانسور قابل محاسبه است که در کلاس آموزش نصب آسانسور شرکت این موارد بطور کلی آموزش داده می شود.

به قسمت پایین چاه آسانسور که در زیر پایین ترین طبقه آسانسور واقع شده است چاهک یا چاله آسانسور (Pit) گویند. در چاهک آسانسور قطعات مختلفی نصب میگردد مانند ضربه گیرهای کابین آسانسور ، ضربه گیرهای وزنه تعادل ، پایه های ریل های راهنمای کابین ، فلکه کششی سیم بکسل گاورنر آسانسور ، فلکه کشش زنجیر جبران آسانسور و البته چراغ روشنایی ته چاهک و نردبان و البته چاه ارت آسانسور.

 


در صورتیکه آسانسور هیدرولیک باشد در این چاهک علاوه بر ضربه گیرها قطعاتی مانند پایه جک هیدرولیک و فلنچ جکهای زیر و شلنگ و لوله های هیدرولیک.
توجه نمایید که حتما باید بعد از نصب تجهیزات فوق ، باید چاهک آسانسور نسبت به نفوذ آب ایزوله شود. همچنین بر اساس استاندارد های نصب آسانسور اگر عمق چاهک آسانسور بیشتر از 2.5 متر باشد بهتر است یک درب ورودی کوچک به چاهک تعبیه شود تا کار سرویسکاری و تعمیرات آسانسور براحتی قابل انجام باشد. ولی اگر ایجاد درب ورودی میسر نبود حتما باید نردبان ثابت تعبیه شود تا سرویسکار آسانسور بتواند براحتی و با ایمنی کامل وارد چاهک شده و از آن بیرون آید.

 

 
نحوه طراحی و ساخت چاهک (Pit) آسانسور


در ساخت و طراحی چاهک آسانسور باید نکات متعددی را در نظر بگیرید تا هم از لحاظ استاندارهای نصب آسانسور مشکلی پیش نیاید و هم اینکه امنیت آسانسور در مواقع بحرانی بخوبی حفظ شود.

 

  • در محلی که ریل های راهنما در انتهای چاهک نصب و فیکس می شوند حتما زیر ریلهای راهنمای کابین و ریلهای راهنمای وزنه تعادل باید پلیت کار گذاشته شود تا بهترین استحکام برقرار شود
  • در در محل نصب ضربه گیرها در چاهک آسانسور ، در زیر ضربه گیرهای کابین و ضربه گیرهای وزنه تعادل آسانسور باید سکوی فلزی یا بتونی کار شود.
  • در چاهک آسانسور حتما یک عدد پریز برق و یک کلید برای روشنایی خوب در چاه آسانسور تعبیه گردد
  • اگر امکان داشت ، یک فنس با مساحت 1.5 در 1.5 متر را در ته چاه آسانسور بصورت عمودی بین فضای بین وزنه تعادل و کابین آسانسور قرار دهید تا بگونه ای یک فضای جدا شده بین این دو در چاهک آسانسور بوجود آید
  • حتما درنیم متری از کف چاهک آسانسور یک چراغ تونلی برای روشنایی چاهک آسانسور قرار داده شود و همچنین به ازای هر طبقه از آسانسور نیز یک چراغ تونلی نصب شود
  • حتما یک نردبان جهت دسترسی آسان به کف چاه آسانسور (چاهک) تعبیه گردد
  • سیم ارت Earth آسانسور بهتر است در کف چاه آسانسور ( چاهک آسانسور ) قرار گیرد و توجه کنید که در عمق کافی از زمین قرار گیرد