نصب آسانسور 3VF یا درایو دار


نصب آسانسور توسط تابلو فرمان های مختلفی انجام می شود و بنا بر نوع آن می توان معیاری بر اساس تابلو فرمان برای آسانسور ارائه داد. یکی از مهمترین قطعات آسانسور ، تابلو فرمان آسانسور می باشد. همانطور که در بخش تابلو فرمان آسانسور بیان شده است و همچنین در کلاس آموزش نصب آسانسور شرکت نیز بیان می شود ، در نصب آسانسور ، تابلو فرمان آسانسور در ساختارهای مختلف و بوسیله شرکتهای مختلفی در ایران و کشورهای دیگر ساخته می شود. چند نوع از مهمترین این انواع ، تابلو فرمان دو سرعته 2SPD و تابلو فرمان تک سرعته درایو دار VVVF می باشد. البته هر کدام از این انواع تابلو های کنترل باید موتور گیربکس یا گیرلس آسانسور مخصوص خود را نیز داشته باشند یعنی برای تابلو فرمانهای دوسرعته موتور آسانسور نیز باید دو سرعت دور تند و دور کند داشته باشد ولی برای تابلو فرمانهای تک سرعته طبعا موتور آسانسور باید دارای یک سرعت باشد.

 

 

انواع تابلو فرمان آسانسور از لحاظ نوع مدار الکترونیکی

تابلو فرمان های آسانسور از لحاظ نوع مدار و قطعات موجود در مدار آنها و نوع نقشه بندی مداری خود به انواع مختلفی تقسیم می شوند که بشرح زیر است:

  • تابلو فرمان های میکروکنترلی یا میکروپروسسوری آسانسور
  • تابلو فرمانهای دیجیتالی آسانسور
  • تابلو فرمان های رله ای آسانسور
  • تابلو فرمان های PLC آسانسور

 

 

تابلو کنترل درایودار (3VF)

این نوع از تابلو کنترل آسانسور پیشرفته تر از تابلو فرمان های دوسرعته می باشند و دارای امکانات بالاتری نیز می باشند و طبیعتا قیمت بالاتری نیز دارند. این نوع از تابلو فرمان ها دارای یک سیستم کنترل کننده پیشرفته بنام درایو VVVF است و این درایو باعث می شود که حرکت کابین آسانسور بصورتی بسیار نرم تر و بدون هیچ نوع ضربه ای انجام شده و توقف های کابین آسانسور نیز در طبقات ساختمان بسیار نرم و بدون ضربه باشد و رضایت مسافرین بیشتر جلب شود. در واقع طرز کار این نوع تابلو فرمان های VVVF بدین صورت است که در این نوع تابلو فرمان با دستورات و کنترل پیشرفته ای که انجام می شود ، سرعت موتور در چند مرحله به آرامی افزایش یا کاهش می یابد و همین نوع کنترل سرعت پیشرفته باعث می شود که حرکت کابین آسانسور بسیار نرم و بدون ضربه باشد و همچنین در مورد مصرف برق این تابلو نیز بای عرض کنیم که برق مصرفی این نوع تابلو فرمان و این نوع آسانسور VVVF به نسبت تابلو فرمان های دوسرعته بسیار کمتر باشد.

 

درایو تابلو فرمان vvvf

 

 

 

درایو تابلو فرمان VVVF

درایو VVVF دستگاه پیشرفته ای است که در تابلو فرمان های VVVF  توسط تولید کننده تابلو قرار داده می شود و کارش درایو این است که با کنترل پیشرفته خود باعث شود که حرکت و توقف های کابین بسیار نرم و بدون ضربه انجام گیرد و ندر واقع درایو VVVF  بین شبکه برق تابلو فرمان و موتور سه فاز آسانسور قرار می گیرد و سپس با دریافت توان الکتریکی از شبکه با تنظیمات پیشرفته ای که در ان وجود دارد ولتاژ و فرکانس خروجی را تنظیم می نماید و سپس فرمانها را به موتور آسانسور ارسال می کند و با اینکار می تواند سرعت و گشتاور موتور را به گونه ای پیشرفته تنظیم نماید که همواره حرکت کابین آسانسور با نرمی انجام شود.