خدمات کنترل BMS در آسانسورخدمات کنترل BMS در آسانسور


سیستم هوشمند سازی ساختمان BMS یا به اختصار Building management system همانطور که از نام آن نیز مشخص است به سیستمی گفته می شود که توسط آن می تواند وسایل داخل خانه یا ساختمان را بصورتی هوشمند مدیریت و کنترل نمود مثلا روشن و خاموش کردن تلویزیون و یا باز و بسته شدن درب های داخل خانه از طریق موبایل و اینترنت قابل انجام و کنترل باشد و یا میتوان کولر گازی و یا دیگر وسایل سرمایشی گرمایشی را از طریق لپ تاپ کنترل نمود و ...

البته در زمینه ارتباط سیستم هوشمند سازی BMS با نصب آسانسور باید عرض کنیم که در ساختمانهای اداری-تجاری بزرگ می توان توسط سیستم هوشمند BMS حق دسترسی مسافرین به طبقات خاصی را فراهم کرد و یا حرکت کابین آسانسور را طبقه به طبقه کنترل نمود و یا حتی اجازه ورود مسافر به آسانسور خاصی را در لحظات خاصی داد و در کل عملکرد آسانسور را بطور دقیق کنترل و مونیتور نمود.
همچنین یکی از مهمترین قابلیت هایی که در سیستم هوشمند سازی آسانسور وجود دارد سیستم BAS است که در واقع توسط این سیستم می توان کار مونیتورینگ آسانسور را انجام داد و این سیستم کلیه اطلاعات و موارد تعریف و تعیین شده را به مدیر سیستم ( اپراتور مرکزی ) منتقل کرده و کارمند اپراتور می تواند آسانسور مربوطه را براحتی کنترل و هدایت نموده و کارکرد لحظه به لحظه آسانسور را نظارت نماید.

در واقع همانطور که در موارد فوق نیز اشاره شد سیستم هوشمند سازی ساختمان BMS امکانات کنترلی و نظارتی دقیق را بصورتی راحت و پیشرفته در اختیار کاربر قرار می دهد و همچنین می تواند در مصرف انرژی ساختمان نیز صرفه جویی نماید و همچنین باعث افزایش امنیت ساختمان و همچنین افزایش قیمت ساختمان گردد.

در طراحی سیستم هوشمند سازی ساختمان (BMS) ، طراح یا نصاب سیستم باید از دانش برق و الکترونیک و دانش تاسیسات ساختمانی و همچنین دانش کامپیوتری در سطح خوبی برخوردار باشد البته در کلاس آموزش هوشمند سازی ساختمان BMS شرکت کلیه این مهارت ها بصورت کاملا عملی آموزش داده می شود. توجه نمایید هر چقدر نصاب سیستم هوشمند دارای دانش بیشتری در این زمینه باشد می تواند سیستم بهتر و هوشمندتری در ساختمان مبوطه با توجه به نیازهای ساختمان نصب و راه اندازی نماید.
همچنین از دیگر مزایای سیستم هوشمند سازی آسانسور این است که می تواند از بروز ایرادات و خطرات و ضررهای بسیاری در آسانسور جلوگیری کند مثلا امنیت ساختمان و امنیت آسانسور را در برابر بسیاری از خطرات احتمالی بالا ببرد و یا از مصرف بیش از حد انرژی جلوگیری کند و یا اینکه روی حرکت و ایست کابین آسانسور در طبقات مختلف کنترل بهتری دارید و همچنین دسترسی لحظه به لحظه مسافرین به طبقا ساختمان قابل کنترل است و یا اگر خطری نیز برای مسافرین در آسانسور پیش آید می توان خدمات رسانی بهتر و سریعتری نمود و بسیاری مزایای دیگر که یک سیستم هوشمند ساختمان BMS باعث بهبود در عملکرد و سرویس دهی آسانسور ساختمان می شود. البته طبیعتا اگر یک مالک قصد هوشمند سازی آسانسور خود را دارد باید این مورد را در قرارداد آسانسور خود ذکر نماید تا شرکت مجری آسانسور برای او طبق قرارداد انجام دهد.

نکته دیگری که حائز اهمیت است این نکته است که برای هوشمند سازی یک ساختمان لازم نیست که قطعات آسانسور ساختمان تعویض شود و در واقع سیستم هوشمند براحتی می تواند با دستگاههای عادی که قبلا نصب شده است ارتباط برقرار نماید و کنترل هوشمند روی آنها داشته باشد.  البته نقشه سیم کشی ساختمان باید تغییر نماید و تعدادی تجهیزات جدید مانند انواع کلیدهای هوشمند و ماژول ها و ... طبق استاندارد مهندسی سیستم هوشمند BMS بایستی در ساختمان مربوطه نصب گردد که این موارد همگی در کلاس آموزش هوشمند سازی ساختمان BMS در شرکت خدمات گستران بصورت عملی آموزش داده می شود.